INTERREG V-A AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM

Vissza az előző oldalra

A program költségvetése
Az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Program az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) társfinanszírozásával valósul meg. A 2014-2020-as ciklusban az EU több mint 78 millió euró ERFA forrást bocsát rendelkezésre. A program összköltségvetése hozzávetőleg 95 millió euró.

A projekteket az Európai Unió legfeljebb az összköltségvetés 85%-áig támogatja. Minden projekt legkevesebb egy 15%-os pénzügyi szerepvállalást kell felmutasson, amely nemzeti közszféra általi társfinanszírozásból vagy pályázói önrészből áll. Egy további előfeltétel, hogy a támogatás mértéke legalább a 25.000 eurós összköltségvetést el kell, hogy érje.

Prioritások

Tematikai szempontból az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Program támogatása négy együttműködési területre - úgy nevezett prioritásra összpontosul. Mindegyik prioritásnak saját célrendszere van. Ahhoz, hogy támogatást kaphasson határon átnyúló projektjéhez, annak illeszkednie kell a megadott prioritásokhoz valamint azok céljaihoz.


1. prioritási tengely: A KKV-k versenyképességének javítása

SO11 specifikus célkitűzés: A vállalkozói kedv erősítése a régióban, a start-up vállalkozások teljesítményének valamint a kkv-k innovációs kapacitásának javítása, különös tekintettel a (nemzetközileg) versenyképes termékek fejlesztésére.

2. prioritási tengely: A környezetvédelem és az erőforrás-felhasználás hatékonyságának előmozdítása

SO 21 specifikus célkitűzés: A természeti és kulturális örökség védelmének, támogatásának és fejlesztésének javítása a fenntartható turizmus koncepciójára támaszkodva.

SO22 specifikus célkitűzés: A táj és az ökoszisztémák ökológiai stabilitásának és ellenálló képességének javítása.

SO23 specifikus célkitűzés: A víztestek kezelésének és védelmének javítása.

3. prioritási tengely: A fenntartható közlekedés előmozdítása és kapacitáshiányok megszüntetése a főbb hálózati infrastruktúrákban

SO31 specifikus célkitűzés: A regionális központok határokon átnyúló, a TEN-T hálózat felé irányuló kapcsolódásának javítása.

SO32 specifikus célkitűzés: A fenntartható mobilitás előmozdítása helyi és regionális szinten.

4. prioritási tengely: Az intézményi kapacitás javítása és hatékony közigazgatás

SO41 specifikus célkitűzés: A határokon átívelő intézményi együttműködés fejlesztése az integráció erősítése érdekében.

SO42 specifikus célkitűzés: A határrégió lakossága interkulturális képességének és munkaerő-mobilitásának erősítése közös oktatási kezdeményezések és szakképzések révén.

Lehetséges pályázók köre és székhelye

A partnerségnek legalább egy osztrák és egy magyar partnerből kell állni.

Az alábbi jogi személyek pályázhattak az Interreg V-A AT-HU programban:

  • közintézmények és közintézményekkel azonos elbírálás alá eső intézmények (beleértve az 1303/2013/EU rendelet szerinti területi együttműködési csoportosulásokat),
  • non-profit szervezetek,
  • egyéb intézmények, amelyek projektszinten közérdekű tevékenységet folytatnak (pl. klaszterszervezetek, gazdaságfejlesztési központok, egyetemek, kutató-fejlesztő intézmények),
  • magánszervezetek, beleértve a jogi személyiséggel rendelkező privát társaságokat

Nem támogathatók a magánszemélyek, politikai pártok, valamint a projektek keretein belül az egyéni vállalkozások nem jogosultak a folyósított közvetlen támogatásokra, illetve a profit orientált tevékenységek sem elszámolhatóak.

Továbbá, a partnerszervezeteknek a programterületen belüli székhellyel, vagy a programterületre vonatkozóan jogszabályban meghatározott hatáskörrel, illetve kompetenciával kell rendelkeznie (pl. szakminisztériumok vagy egyéb nemzeti intézmények).

A programterületen kívüli szervezetek csak kivételes esetekben vállalhatnak projektpartneri szerepet, például olyankor, ha a projekt számára elengedhetetlen, de a programterületen belül nem elérhető speciális szaktudással és kompetenciával rendelkeznek.

A források rendelkezésre állása

2021 tavaszára a 2014-2020-as programban a projektek finanszírozására rendelkezésre álló összes forrást lekötötték, így a programban új pályázatok benyújtására nincs lehetőség.

A támogatott projektekről bővebben: https://www.interreg-athu.eu/hu/aktualis-projektek/ 

Következő programidőszak
A 2021-2027-es időszakra vonatkozó új Interreg Ausztria-Magyarország program kidolgozása 2020-ban kezdődött. A program további részleteiről az Európai Bizottság általi jóváhagyását követően az alábbi honlapon adunk híreket. Az új projektekre vonatkozó első pályázati felhívás legkorábban 2022 negyedik negyedévében lesz elérhető.

A programozás állásáról bővebben: https://www.interreg-athu.eu/hu/interreg-at-hu-2021-2027/